Zdeslav ze Šternberka, který založil ve 13. století hrad Šternberk v Čechách, dostal za své služby králi Václavovi I. zdejší území na úpatí Jeseníků. Tak i zde vznikl stejnojmenný hrad s městem. O rozšíření Zdeslavova hradu se přičinil především Albert II. ze Šternberka, významný diplomat a rádce Karla IV. Vybudoval mimo jiné hradby a kapli. Po jeho synovi Petrovi získali majetek páni z Kravař. Za husitských válek byl hrad silně poškozen.
VíceZaložen na počátku 14. století, Búz z Búzova byl v letech 1317 - 1339 prvním známým držitelem hradu. Hrad je plně zařízen a vybaven. Mobiliář pochází převážně ze soukromých sbírek arcivévody Evžena Habsburského (pozn.: konfiskováno Čsl. státem roku 1918), částečně ze sbírek Německého řádu. Novodobé zařízení pak bylo vyrobeno speciálně pro objekt. Hrad Bouzov je v kontextu romantického historizujícího stavitelství 19. století v našich zemích jedinečným dokladem inspirace středoevropskou středověkou architekturou oproti dominujícímu vlivu stavebního romantismu západoevropské provenience. Představuje unikátní doklad památkového objektu - muzea, koncepčně vybudovaného pro návštěvnickou veřejnost. Z hlediska prezentace organicky spojuje formy muzeální a interiérové instalace.
VíceJe charakteristický přepracovanými francouzskými vzory, zesílenými vlivem moravského baroka. Má typickou čtyřkřídlovou dispozici kolem nádvoří a obklopen je kruhovým parkem o rozloze 2,5 ha, v jehož středu je zámek situován a z něhož vycházejí čtyři cesty lemované lipovým stromořadím do všech světových stran. Zámek se kromě jiného pyšní rozsáhlou sbírkou slavnostních kočárů olomouckých biskupů a arcibiskupů.
VíceSedm hlavních historických témat tvoří ucelený příběh dějin města, vyprávěný od 6. století, drsné doby raného středověku, až po naši současnost, práh jednadvacátého století. Nesmírně bohatou historii Olomouce přitom v nové expozici dokládá široké spektrum předmětů od archeologických nálezů, přes památky uměleckého řemesla a knižní kultury až po dokumentární filmy z 20. století a zprostředkovávají moderní technologie, jimiž je expozice doslova nabitá.
VíceSeznamuje návštěvníky s přírodními poměry našeho regionu od nížin v okolí Olomouce přes hornaté prostředí Nízkého Jeseníku až po vysokohorský terén Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku.
VíceExpozice má za cíl představit nejvýznamnější aspekty vývoje práva na Uničovsku od raného novověku až po první polovinu 20. století, tj. po celou dobu existence šatlavy. Exponáty jako procesní příručky, ukázky trestního rejstříku, protokolů hnanců či originály mučících nástrojů, okovy, modlitební knížky, pracovní knížky, policejní pouta, četnické bodáky a evidenční karty prostitutek představí veřejnosti vývoj práva na Uničovsku.
VíceKlášterní Hradisko neboli Hradisko je premonstrátský klášter a najdeme jej v Olomouci. Dnešní areál kláštera je rozsáhlý komplex barokních budov, jež zaujímá rozlohu jednoho hektaru. V roce 1802 byla v klášteře zřízena vojenská nemocnice jako vojenská nemocnice je klášter využíván dodnes. V roce 1995 bylo Klášterní Hradisko vyhlášeno Národní kulturní památkou. Klášter Hradisko patří k nejstarším na Moravě. Byl založen roku 1078 k poctě svatého Štěpána olomouckým knížetem Otou Sličným a jeho ženou Eufemií. Barokní čtyřhranný klášter Hradisko je postaven na základech starého kláštera, který pravděpodobně pamatuje již první náznaky vzniku města Olomouce. Autorem barokního projektu je G. P. Tencalla. Uvnitř kláštera můžeme nalézt nástěnné malby, fresky, štuky a obrazy autorů P. Trogera, D. G. Torreho, J. K. Handkeho a dalších.
Více