Ohradní zeď u olomouckého Muzea moderního umění byla v poslední době poměrně častým tématem debat nejen v samotné hanácké metropoli. Právě v těchto místech je totiž naplánovaná výstavba velmi…
Ne všechny památky mají to štěstí, že se jim dostává náležité péče. Ono údržba nějaké památky není zcela laciná a platí o jak o objektech velkých (hradech, zámcích, kostelech, klášterech) i menších.…
Jednou z četných bouzovských památek je také zdejší historizující myslivna Jägerhaus známá rovněž jako zámeček. Najdeme ji v jihozápadní části obce, v areálu zdejšího slavného pohádkového hradu a na…
Půvabný hřbitov v Šumperku – Temenici nedávno získal další „plusové body“. Náročnou a nákladnou opravou totiž prošla tamní hrobka významného šumperského stavitele Antona Schwestky z konce 19. století…
Že ještě do roku 1945, nebo doby po tomto roce, byly Krumperky poměrně velkou obcí svědčí nejen celkem velká náves, tedy spíše náměstí, kostel, budova fary i bývalého obecního úřadu a ještě několik…
Návštěvu Čertových kamenů jsem měl do našich dovolenkových plánů při pobytu ve Zlatých Horách zařazenu už od počátku. Jenže jak se střídaly dny se slunečným jasem a ty, které celé propršely, musel…
Na malý umělý náhon s několika vodními mlýnky na potoce narazíme v údolí mezi Bělákem a hlavní oblastí Čertových kamenů. Byl zbudován jako názorná ukázka síly vody, která byla v minulosti dole v…
Poblíž kostela, tedy přesně za ním před moderní budovou zdravotního střediska trošku ukryt stojí kříž, můžeme říkat sloup s kalvárií. Kalvárie je poměrně často zobrazovaný výjev. Pro neznalé jde o…
Ke dvěma vzdálenějším „pokrevním bratřím“ Čertových kamenů, rovněž tvořených pegmatitem (jedná se o skály Kostelník a Bělák), nás od chaty Čertovy kameny zavede trasa NS Česká Ves. Prvních 600 m…
Nejatraktivnější turistickou skalní oblastí v blízkosti města Jeseníku jsou Čertovy kameny. Při mé poslední návštěvě jsem si tady připadal skoro jako v Adršpachu. Samozřejmě že ne kvůli rozloze a…